איך מעריכים את מטלת החיבור?

מטלת הכתיבה החדשה בבחינה, אינה קלה כל כך להערכה עצמית כמו יתר חלקי הבחינה – שכן מדובר במצב בו אין נכון ולא נכון. לכן, השקענו משאבים רבים וזמן רב בכדי ללמוד כיצד בוחני המרכז הארצי יעריכו את החיבור – כל המורים שלנו עברו השתלמות מעמיקה בנושא.

תלמיד אשר יילמד קורס מלא באחד על אחד, יזכה לבדיקה מדוקדקת של 8(!) חיבורים אותם יכתוב במהלך הקורס.

לאלו מכם אשר לומדים לבד, וגם לתלמידנו המעוניינים לדעת קצת יותר – ריכזנו עבורכם את הקריטריונים באמצעותם מעריכים בוחני המרכז הארצי את החיבור:

מטלת החיבור נמדדת ב-2 סולמות הערכה: תוכן ולשון. בכל אחד מ-2 סולמות אלו, הציון נע בין 1 ל-6, כאשר 6 הוא הציון הגבוה ביותר האפשרי. אין מדובר כאן בציון יחסי, אלא בציון המשקף באופן ישיר את ביצועי הכתיבה של הנבחן. כל חיבור עובר בדיקה אצל 2 בוחנים שונים, ובמידה וקיים הפרש משמעותי בהערכותיהם – גם בוחן שלישי יבדוק את החיבור.

להלן הקריטריונים המרכיבים את סולמות ההערכה –

מימד הלשון:

רמת השפה – האם קיים שימוש בעושר לשוני?

ניסוח – האם הולם כתיבה עיונית? אין צורך שהמשלב יהיה מליצי, אך חשוב מאד שיהיה אחיד ותואם את הכתיבה האקדמית.

שימוש סמנטי נכון במלים – האם הבנתם את משמעותה של כל מילה בה השתמשתם? האם מיקומה התחבירי היה נכון? עדיף לא להשתמש במלים “יפות” אם אתם לא בטוחים מה משמעותן.

דיוק בדקדוק ובתחביר – כאן נכנסת הבגרות בלשון. זכרו להתאים בין שם המספר לשם העצם, זכרו כיצד לבנות משפט נכון, זכרו להשתמש בהטיה נכונה של הפעלים.

מגוון מבנה משפטים – רצוי לגוון את סוגי המשפטים בהם אתם משתמשים (משפטים פשוטים, מחוברי, מורכבים ומשפטי ייחוד).

שימוש באמצעים לשוניים מארגנים – חלוקה לפסקאות (משפטי פתיחה וסיכום), שימוש בפסיקים, נקודות, סימני שאלה, מירכאות וכיו“ב.

מימד התוכן:

רעיון מרכזי, דעה ודיון רלוונטי – זכרו שמדובר בחיבור בו עליכם להציג עמדה מסויימת. היכולת שלכם להציג את הרעיון ואת עמדכתם בנושא היא חשובה ביותר.

פיתוח רעיון עבור דעה אחת – לא מספיק להגיד אני בעד/נגד. עליכם להרחיב תוך הצגת דוגמאות, ושלילת הדעות המנוגדות על מנת להעשיר את חיבורכם.

מיקוד ולכידות – עליכם לכתוב באופן קוהרנטי ומסודר –  ללא חזרות מיותרות, ללא קפיצות מנושא למשנהו.

חשיבה ביקורתית – היכולת לראות נושא קטן בהקשרו הרחב, היכולת להציג דעות מנוגדות לשלכם (במטרה לשלול אותן).

דגשים חשובים:

כל חיבור חייב להיות באורך של בין 25 ל– 50 שורות.

בין 0 ל-10 שורות – החיבור כלל לא ייבדק.

בין 10 ל-19 שורות – יורדו לכם 2 נקודות במימד הלשון.

בין 20 ל-24 שורות – תורד לכם נקודה במימד הלשון.

במידה ותכתבו יותר מ-50 שורות – מה שמעבר לשורה ה-50 – לא ייבדק כלל וכלל, וייפגע לכם במבנה החיבור.

חשוב מאד להבין כי הציון הניתן על ידי הבוחנים מושפע מאד מהתרשמותם הכללית מהחיבור שלכם. חיבור שכתוב היטב, גם אם יש בו מעט טעויות לשוניות, יוערך בכל זאת בציון גבוה בסולם. מאידך, חיבור שבו רעיון מפותח כהלכה, אך ניסוחי המשפטים בו אינם ברורים – יש להניח שיפסיד נקודות גם במימד התוכן.

אנו באחד על אחד בנינו תכנית עבודה מיוחדת עבור חלק זה בבחינה, אשר תאפשר לכם להשתפר הן במימד הלשון והן במימד התוכן. בדיקת 8 החיבורים על ידי המורה שלכם תאפשר לכם להשתפר באופן משמעותי מהחיבור הראשון ועד לחיבור האחרון שלפני הבחינה.

בהצלחה!

ליצירת קשר ותיאום פגישת ייעוץ אחד על אחד בחזרה ל – תקופת ההכנה למבחן הפסיכומטרי בחזרה לעמוד המאמרים הראשי בנושאי טיפים לפסיכומטרי