הקלות בפסיכומטרי

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה נותן מענה לנבחנים בעלי לקויות למידה או מגבלות פיזיות ורפואיות שונות. עם זאת, קבלת הקלות בבחינות הבגרות בתיכון לא מעידה על כך שתהיו זכאים להקלות גם במבחן הפסיכומטרי.

אנחנו באחד על אחד נתאים את מבנה הקורס ואת חומרי הלימוד לאור ההקלה שקיבלתם תוך שימת דגש על דרך העבודה והלמידה שלכם בבית. כל המורים שלנו הוכשרו לעבודה עם תלמידים בעלי לקויות ואין לנו ספק כי מורה פרטי הוא הפתרון הטוב ביותר לתלמיד בעל לקויות למידה.

אילו הקלות ניתן לקבל?

 • מפע“ם – ראשי תיבות של מבחן פסיכומטרי על מחשב. בחינה ממוחשבת הכוללת תוספת זמן  משמעותית (בערך פי 4) ומותאמת לסובלים מהפרעת קשב וריכוז, דיסלקציה, או הגבלות פיזיות שונות. במפע“ם שלושה פרקים בלבד, אחד מכל נושא, והשאלות בהם מופיעות זו אחר זו בזמן קצוב לכל שאלה. המפע“ם הינה בחינה אדפטיבית, המתאימה את רמת השאלות לנבחן, כלומר רמת השאלה הבאה נבחרת לאור הצלחה או כישלון בשאלה שקדמה לה.
  פירוט  נוסף על הבחינה ניתן לקבל במאמר  – בחינת המפע“ם.
 •  תוספת זמן בכמה מפרקי הבחינה או בכולם (בדרך כלל תוספת הפסקות של 5 דקות בין פרקי הבחינה).
 • שימוש במחשבון לארבע פעולות החשבון.
 • האזנה לבחינה באנגלית
 • הגדלת טופס הבחינה או גיליון התשובות לגודל A3.
 • התאמת התנאים הפיזיים בבחינה לפי הצורך, עקב מגבלה רפואית כגון נכות או חירשות.
 • מילון אלקטרוני.
 • פטור מחלקים כלשהם בבחינה.
 • הסבר הנוגע לכוונת השאלות.
 • אפשרות לסמן את התשובה הנכונה בתוך חוברת הבחינה.

מתי מתקיימים מבחנים מותאמים?

בכל המועדים בשנה. הבחינה לא נערכת באותו היום בו מתקיים מבחן הפסיכומטרי הרגיל, אלא בדרך כלל בטווח של שבוע עד שלושה שבועות אחרי המבחן הרגיל.

מי זכאי לקבל הקלה?

תלמידים בעלי לקויות למידה (דיסלקציה דיסגרפיה, דיסקלקוליה..), תלמידים בעלי הפרעות קשב וריכוז, תלמידים בעלי מגבלות רפואיות ותלמידים בעלי חרדת בחינות מאובחנת ע“י בעל מקצוע.

מה עושים בכדי לקבל הקלות?

ראשית, אתם מוזמנים להגיע לפגישה ולקבל יעוץ והכוונה מהמחלקה המיוחדת שלנו באחד על אחד ללא עלות וללא התחייבות!

אם בכל זאת תרצו להגיש את הבקשה לבד, אנו ממליצים לכם לעקוב אחר ההוראות:

יש  להירשם לבחינה ולשלוח את כל המסמכים הבאים  יחדיו כשלושה חודשים  לפני מועד הבחינה:

1. כל אבחון מקצועי שיש ברשותך לאורך השנים (כלל שהאבחון מוקדם יותר, כך טוב יותר). יש לשים לב שהאבחון המאוחר ביותר הוא לכל היותר, מלפני 5 שנים, אחרת יש לבצע אבחון עדכני יותר.

2. “שאלון לפונה” –  יש למלא את הטופס בקישור, הטופס נמצא באתר של המרכז הארצי.

3. טופס נוסף שעל איש המקצוע למלא:

ניתן לערער על החלטת המרכז הארצי עד ליום סיום ההרשמה לבחינה, אך במידה ומגישים ערעור שני ללא חומר מקצועי נוסף – לא ייערך דיון  נוסף בבקשה.

שימו לב! פעמים רבות נבחנים אינם מקבלים את ההקלות רק בגלל מילוי שגוי של הטפסים. הקפידו למלא את ההנחיות בקפידה על מנת להעלות את הסיכוי שלכם לקבל את ההקלה הנדרשת.